Benim adım Side Mazi. Pazar günü Afyon Atatürk İlkokulu 2/P sınıfı olarak Öğretmenimiz Mustafa Civan, sınıf arkadaşlarımız ve anne babalarımızla birlikte Frig Vadisi ve Kıyır Köy şenlikleri gezimizi anlatacağım.

Pazar sabahı okulun bahçesinde sınıf arkadaşlarım, öğretmenimiz Mustafa Civan ve anne babalarımızla birlikte buluştuk. Tur otobüsleri ile tam 50 kişi yola çıktık. Havada kara bulutlar dolaşıyor, yağmur yağacak gibi. Yağmur güzeldir ama bizim gezimizi bozmasından korkuyorum. Gazlıgöl’ü geçtikten sonra Frig vadisini gezmek için Ayazini yoluna dönüyoruz.

Üç otobüsle yolculuğumuz devam ederken Ayazini’ne yaklaştıkça Frig vadisi kalıntıları görünmeye başladı. Ayazini kanyonunda otobüslerden indikten sonra sağlı solu dev gibi kayalarda Friglilerin kendilerine nasıl ev yaptıklarını büyük bir şaşkınlıkla gördük. Babam Ömer Mazi bize Firg hakkında bilgi verdi. Bundan 4 bin yıl önce Trakya üzerinden gelerek Afyon, Eskişehir, Kütahya ve Ankara arasındaki bu bölgeye yerleşmişler.

Midas ve Şirin Baba
Frigler hakkında bilgileri dinlerken en çok ilgimizi çeken dünyanın ilk müzik yarışmasının Afyon’un Dinar ilçesinde yapılmış olması, Eşek Kulaklı Kral Midas’ın kulaklarını saklamak için kullandığı Firg Başlığının Şirinler çizgi filminde Şirin Babanın başlığı ile aynı olduğunu şaşkınlıkla öğrendik. Aynı zamanda Cem Yılmaz’ın Arog filminin Frig Vadisinde çekildiğini öğreniyoruz.

Ayazini’de dev kayalarının bir apartman gibi üst katlara merdivenlerle nasıl ev yaptıklarını gördük. Elbette biz çocuğuz, her birimiz vadinin dört bir tarafına dağıldık. Mağaralar, kaya evleri, vadinin arasında bulunan alanda top oynayan arkadaşlarımızı toparlamak kolay olmadı. Acaba binlerce yıl önceki çocuklar burada nasıl bir hayat yaşadılar? Onlar mı mutluydu biz mi acaba kendimize bu soruyu sorduk. Ama cevabını bilmek imkansız.

Ayazini durağımız bittikten sonra yeniden araçlarımıza binerek yolculuğa devam ettik. Köyün içinden geçerek Peri Bacaları ve Ayazini Kalesini gezdik. Kale dediysem bildiğimiz kaleler gibi değil. Dışarıdan bakıldığında bir dev bir kaya kütlesi gibi. Ama o kayanın içinde gizli bölümlerde bir tehlike anında saklanmak ve günlerce yaşayacak şekilde bölümler yapılmış. Toplam 7 katlı yerin altına kadar iniliyor.

Frig Vadisi içinde kalan köylerden birisi İhsaniye’ye bağlı Kıyır Köyüne gidiyoruz. Köy muhtarı Naci Çengel’in davetlisi olarak. Köyde 6.sı yapılan “Kıyır Köy Şenlikleri” var. Frig Vadisinde gezerken kurt gibi acıkmışız. Evde olsa yemeyi tercih etmediğimiz etli bulgur pilavı, ayran ve bükmeye saldırdık. Bir tabakla yetinmeyen arkadaşlarım ikinci tabaklarını da bitirdiler.

Çam ağaçları arasında Kıyır köyü aslında Karakeçi Yörüklerinden. Şenliklerde atlarla yapılan cirit gösterisi hepimizin nefesini kesti. Çok tehlikeli görünmüyordu. Atların ön ayaklarını havaya kaldırıp şaha kalktığı anlarda üzerinden binici yere düşecek diye heyecanlanarak çığlık attık. Ama atın üzerinden binici sanki bisiklet kullanır gibi çok rahattı. Gösteriden sonra bizde atlara bindik ama sabit bir şekilde.

http://www.hurriyet.com.tr/seyahat-mektuplari-sirin-baba-frigli-mi-26657142

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir