Sahip olduğu yerel değerleri korumak ve bu değerleri kent kültürüne entegre etmek adına Afyonkarahisar’ın folklorik ve iktisadi özelliklerini ziyaretçilere tanıtmak, var olan Afyonkarahisar Şehir Markasına değer katmak amacıyla düzenlenen ‘Afyonkarahisar Tanıtım ve Turizm Günleri’ Bakan Eroğlu’nun katılımıyla açıldı.

06-10 Eylül 2017 tarihleri arasında İstanbul Maltepe Sahil Orhangazi Parkında ziyaretçilerini ağırlayacak olan ‘Afyonkarahisar Tanıtım ve Turizm Günleri’nin açılışına Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve Vali Mustafa Tutulmaz’ın yanı sıra Milletvekilleri Hatice Dudu Özkal ve Ali Özkaya, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, Vali Yardımcısı Erhan Günay, Kaymakamlar, İlçe ve Belde Belediye Başkanları, Kamu Kurum ve Kuruluş temsilcileri, Sivil Toplum Örgütü temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

İstanbul’da yaşayan hemşerilerimizin dayanışma, yardımlaşma ve kardeşlik duygularını canlı tutmak, müziğin, tasavvufun, kültürün, termalin, lezzetin ve en önemlisi Büyük Zaferin ev sahibi ilimizin değerlerini tanıtarak turizm ekonomisine katkı sağlamak amacını taşıyan ‘Afyonkarahisar Tanıtım ve Turizm Günleri’ açılışını gerçekleştiren Bakan Eroğlu, Vali Tutulmaz ve beraberindekiler tek tek stantları ziyaret ederek kültürel özellikler ve yöresel ürünler hakkında görevlilerden bilgiler aldılar.

Daha sonra Bakan Eroğlu, ilimize özgü marka ürünlerimizin yanı sıra termal zenginliklerimiz, doğal güzelliklerimiz, lezzetlerimiz, tarihi değerlerimizin tanıtıldığı ‘Afyonkarahisar Tanıtım ve Turizm Günleri’nde Afyonkarahisar’ın Cumhuriyet tarihinde önemli bir yerinin olduğunu belirtirken ilimize özgü ürünler hakkında da orada bulunan basın mensuplarına bilgiler aktardı.

Afyonkarahisar’ın İstanbul’da en iyi şekilde tanıtıldığını söyleyen Bakan Eroğlu; “Burayı görüyorsunuz muhteşem. Cumhuriyetin kurulduğu Afyonkarahisar’ın her şeyi var. Lezzetin merkezi, sucuğu muhteşem, özellikle termal otelleri var. Buradan vatandaşlar çok memnun Afyonkarahisar’ı İstanbul’da en iyi şekilde tanıtıyoruz. Ben bütün İstanbul’daki herkese Afyonlu olsun olmasın. Bu stantlarını gezmelerini özellikle rica ediyorum. Hakikaten muhteşem otellerimizin stantlarını görecekler.” şeklinde konuştu.

Afyonkarahisar’ın tanıtımı için önemli bir organizasyon olan ve Bakan Eroğlu’nun büyük desteğinin olduğu ‘Afyonkarahisar Tanıtım ve Turizm Günleri’ mehteran gösterisi, yöresel halk oyunlarının sergilenmesi ve müzik dinletileriyle devam etti.

Birbirinden güzel etkinliklerin gerçekleştirildiği program sırasında konuşan Vali Tutulmaz; “Sayın Bakanımız başta olmak üzere ‘Afyonkarahisar Tanıtım ve Turizm Günleri’mize teşrif eden herkese teşekkürlerimi sunuyor ve hoş geldiniz diyorum. Sizler bu organizasyona katılmanızla Afyonkarahisar’ın tanıtılmasına çok büyük katkı sağlamış oldunuz. Zaferin Başkenti olan Afyonkarahisar’ımız, tarihiyle, termaliyle, mermeriyle, lezzetiyle, kültürüyle, fuarlarıyla ve son zamanlarda spor merkezi haline gelmesiyle gerçekten tanıtılması ve tanınması gereken bir ildir. Bu tür etkinlikleri artırarak Afyonkarahisar’ımızı daha tanınır hale getirmeliyiz. Böylece Afyonkarahisar’ın mevcut potansiyelini daha fazla işe ve daha fazla aşa çevirebiliriz. Afyonkarahisar’ımız belik Çanakkale kadar değil ama tarih açısında önemli bir merkezdir. Afyonkarahisar’ımız, peri bacaların bulunduğu Nevşehir kadar tanınmış olmasa da Frig Vadisi ve peri bacalarıyla çok önemli bir yerdir. Yine Mevlevi kültürü ve yaşantısı açısından Konya ili gibi bilinir değildir ama Mevleviliğin ikinci merkezi olarak yine Afyonkarahisar’ımız önemli bir yerdir. Bütün bu özellikleri iyi tanımalı ve ülkemize hatta dünyaya iyi tanıtmamız gerekir. Bu özelliklerimizi tanıttığımız sürece ilimizin sahip olduğu potansiyelin daha da artırılacağını ve daha verimli hale geleceğini göreceğiz. Bu anlamda termalimiz tanınırlığımızı artırmak açısından önemli bir katkı sağlamıştır. Önümüzdeki dönemlerde diğer sektörlerle de ilimizin tanınırlığına katkı sağlayacağımıza inanıyor, ‘Afyonkarahisar Tanıtım ve Turizm Günleri’nin gerçekleştirilmesinde emeği geçen başta Sayın Bakanımız olmak üzere herkese saygı ve teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Daha sonra programda söz alan Bakan Eroğlu; “Afyonkarahisar’ımız ‘Afyonkarahisar Tanıtım ve Turizm Günleri’nde de görüldüğü gibi muhteşem bir ildir. Lezzetin başkenti olan Afyonkarahisar, kaymağı, lokumu ve sucuğu gibi birçok ürünleriyle dünyaca meşhurdur. Ayrıca beş yıldızlı termal otellere sahip Afyonkarahisar, sağladığı sağlık hizmetleri dâhil birçok hizmetleriyle muhteşem bir diyardır. Afyonkarahisar’ımızı son dönemlerde Sağlık ve Spor Turizminin merkezi haline getirdik. Şimdi sırada Afyonkarahisar’ı kongre turizm merkezi yapmak var. Şu anda birçok kurum ve kuruluş Afyonkarahisar’da programlar düzenliyor. Bizler bu durumu inşallah daha ileriye taşıyacağız. Bu anlamda Ekim ayında yapılacak olan Tarih sempozyumuna herkesi bekliyorum.” dedi.

Konuşmasında Afyonkarahisar’ın son dönemler de geliştiğine dikkat çeken Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu; “Afyonkarahisar’a şu ana 16 milyar liralık yatırım yaptık. Afyonkarahisar çok değişti ve çok büyüdü. Afyonkarahisar bütün yolların kavşak noktasıdır. Hatta eskiden bir söz vardı; ‘Bütün yollar Roma’ya çıkar’ diye. Onun üstünü çizdik, ‘Bütün yollar Afyonkarahisar’a çıkar. Şimdi Başbakanımız Binali Yıldım ile temel atmıştık, Ankara-Afyonkarahisar-Uşak – İzmir hızlı treni şu anda ilerliyor, Allah nasip ederse, önümüzde 2019 yılında artık Afyonkarahisar’a hızlı tren de gelecek. İstanbul veya Ankara’dan bineceksiniz, orada meşhur kaymaklı ekmek kadayıfını yiyip, gerekirse geri döneceksiniz. Ayrıca termallerimizden faydalanmanızı da özellikle tavsiye ediyorum.” dedi.

Afyonkarahisar’ın tarih açısından önemli olduğuna değinen Bakan Eroğlu; “Tarih konusunda Afyonkarahisar’ın merkezi değil bütün ilçeleri muhteşem özelliklere sahiptir. Afyonkarahisar’ın kalesi var oraya çıkmanızı tavsiye ediyorum. Yine Kalenin yakınında bir zafer ormanı var ki muhteşemdir. Afyonkarahisar’da Akarçay var ki gerçekten görülmeye değerdir.” dedi.

Afyonkarahisar’ın mermerin de merkezi olduğuna değinen Bakan Eroğlu; “Afyonkarahisar’ın bir çok yerinde bulunan mermerler sanatla işlenmiştir. Söz konusu mermerlerden yapılan sayısız eserleri zevkle gezeceğinize inanıyorum. Afyonkarahisar et üretiminin yine merkezidir. İstanbul’un et ihtiyacının yaklaşık %35’i Afyonkarahisar’dan karşılanmaktadır.” dedi.

İstiklal harbinde önemli olayların yaşandığı Afyonkarahisar’da binlerce şehidin yattığını vurgulayan Bakan Eroğlu; “Her yıl Cumhuriyetin kazanıldığı büyük zafer, 25-30 Ağustos tarihleri arasında kutlanmaktadır. Zafer Haftası etkinlikleri kapsamında birbirinden önemli ve renkli programlar düzenlenmektedir. Bu anlamda da Afyonkarahisar’da düzenlenen zafer haftası etkinliklerimize herkesi bekliyoruz.” dedi.

Konuşmasının sonunda ‘Afyonkarahisar Tanıtım ve Turizm Günleri’ne katkı ve destek sağlayan herkese teşekkür eden Bakan Eroğlu; “İstanbul Maltepe Sahil Orhangazi Parkında çok güzel bir organizasyon gerçekleştiriyoruz. Ben bu organizasyona gönül veren, emek veren ve iştirak ederek katkı sağlayan herkese teşekkür ediyor ve saygılarımı sunuyorum.” dedi.

Konuşmaların akabinde 06-10 Eylül 2017 tarihleri arasında İstanbul Maltepe Sahil Orhangazi Parkında gerçekleştirilen ‘Afyonkarahisar Tanıtım ve Turizm Günleri’ açılış programı plaket takdimleri ile son buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir