Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliği (FRİGKÜM) tarafından düzenlenen Üniversite Öğrencilerine yönelik Frig Vadisi Tanıtım ve Kültür Turu etkinliği gerçekleştirildi.

10 Mayıs 2015 Pazar günü gerçekleştirilen Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliği organizasyonunda, Frig Vadisinin tanıtımı amacıyla Afyonkarahisar, Eskişehir ve Kütahya İllerindeki üniversitelerde öğrenim gören öğrenciler öncelikle kendi İl sınırları içinde bulunan Frig Vadisi bölgelerinde yürüyüş yaptıktan sonra, Afyonkarahisar Ayazini metropolünde bir araya geldiler.

Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliği organizasyonunda açılış konuşmasını yapan Frigküm Başkanı ve Kütahya Valisi Sayın Şerif Yılmaz şu ifadeleri kullandı:” Sayın Afyonkarahisar Vali Vekilimiz, Afyonkarahisar ve Kütahya Belediye Başkanlarımız, Afyonumuzun ve Kütahyamızın çok değerli Rektörleri, değerli İl Genel Meclisi Başkanlarımız, Sevgili Gençler, Değerli Misafirler, çok kıymetli Ayazinililer hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

Afyonkarahisar, Eskişehir ve Kütahya illerimizin sınırları içinde yer alan Frigya Vadilerinin bu üç ilimizdeki üniversite öğrencilerine tanıtılması amacıyla düzenlenen programa hepiniz hoşgeldiniz. Anadolu kültürünün, bugün çok ön planda görünmese bile önemli kahramanlarından birisi de, günümüzden 3000 yıl önce, bir teoriye göre Trakya’dan geldikleri sanılan Frig’lerdir.

Tarihçi Herodot’a göre de Frig’ler Dünya’daki en eski kavimlerdendir. Frig’ler zamanla, Hitit egemenliğinin eriyip yok olduğu topraklarda, kendi kentlerini ve egemenliklerini kurmuşlardır. Anadolu’nun ortasında Kütahya, Afyonkarahisar ve Eskişehir üçgeni içinde yer alan Frigya Vadileri, eski bir yanardağ olan Türkmen dağının tüfleri ile örtülüdür.

Frigya yaylaları çok eski çağlardan beri iskan görmüştür. Volkan tüflerinin kolay işlenebilir olması sayesinde Frigya Vadisinde yaşayan toplumlar, açık hava tapınakları, kaya mezarları, şapeller, sığınma ve barınma amaçlı mağaralar, kaleler yapmışlardır.

Romalı tarihçi Vitruvius, Friglerin evlerinin ağaç kütüklerinden yapıldığını, üzerlerinin de saz ve çamurla kaplandığını yazar. Frigler açık havada tapınırlar, kayalara merdiven yaparak tanrıçalarına ulaşacaklarını varsayarlardı.

Kayaya oyulmuş tapınakların cephelerinden, Frig evlerinin kapılarının ahşap oymalı ve boya bezekli olduğunu öğrenmekteyiz. Frigya toprakları o zamanki Dünya ticaret yollarının güzergahındaydı. Persler tarafından kullanılan kral yolu bu topraklardan geçiyordu.

Her türlü tarih ve tabiat güzelliklerinin bulunduğu Frigya Vadileri, sizler tarafından görülmeyi beklemektedir. Üç ilimizin sınırları içerisinde yer alan, belirlenen yerleşim yerleri, Kültür ve Turizm Bakanlığınca 1.derece arkeolojik ve doğal sit alanı olarak tescil edilmiştir.

Frig Vadisi Kültür Turu etkinliğinin 1’sini geçen sene 18 Ekim 2014 tarihinde, Kütahya İli Fındık Köyü doğal sit alanında; Anadolu Üniversitesi, Dumlupınar Üniversitesi, Afyonkocatepe Üniversitesi ve Osmangazi Üniversitelerinde okuyan öğrencilerimize Frig Vadisini tanıtmak, öğrencilerimizin kaynaşmasını sağlamak üzere tanıtım etkinliğini gerçekleştirdik.

Öğrencilerimizden gelen talep üzerine bu yılda 2. tanıtım etkinliğini devam ettirdik. Her üniversitemizden yaklaşık 100 öğrenci olmak üzere toplam 400 öğrencimiz, bugün kendi illerindeki Frig Vadisini sabah 08.00’de gezmeye başlayarak, Afyonkarahisar, Kütahya ve Eskişehir bölgesinde yer alan vadinin gizemini keşfederek, öğleden sonra da Afyonkarahisar İlindeki doğal ve kültürel eserleri görmenize müteakip, tüm ekipler Ayazini metropolünde buluştu. Bizlerde siz öğrenciler ve bölge halkıyla beraber olmak üzere etkinliğimize yemek ikramı ve konserle devam ettireceğiz. Siz öğrencilerimizden, Üniversitenizde, üniversite sonrası iş yaşantınızda ve memleketlerinize döndüğünüzde Frig Vadisinin güzelliklerini ve gizemini herkese anlatmanız bu etkinliğin en önemli amaçlarındandır. İnşallah önümüzdeki yılda sizlerden talep gelirse devam ettirmeyi düşünüyoruz.

Ayrıca bugün burada bulunan yöre halkı ve muhtarlarımızdan da Frig Vadisinde bulunan eserlere sahip çıkmalarını, eserlere zarar veren defineciler ve kötü niyetli kişileri güvenlik güçlerine bildirmelerini, bölgeye gelen turistlere de yardımcı olmalarını bekliyoruz.13 Nisan 2015 tarihinde Dünya Miras Merkezince yapılan incelemede; Afyonkarahisar, Kütahya ve Eskişehir İlleri sınırları içerisinde yer alan; ”Dağlık Frigya Unesco Dünya Miras Geçici listesine” alınmıştır. Bu yeni olan bir gelişmedir, inşallah bu bölgenin gelişmesi açısından da önemli bir adım olacaktır.

Afyonkarahisar, Eskişehir ve Kütahya İl Özel İdarelerinin kurucu olarak katıldıkları Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliği 2009 yılında kurulmuş olup, kuruluşundan bugüne bölgeye yönelik; Tanıtım Filmi, Frig Vadisi Haritası, Frig Vadileri Sanal Tur Projesi, Yürüyüş Yolu Projesi; Yaklaşık olarak 400 km. lik yürüyüş yolu; Kütahya ili sınırları içerisinde Yenice Çiftliğinden, Afyonkarahisar ili sınırları içerisinde Seydiler’den başlamaktadır. Her iki güzergah da Eskişehir ili sınırları içerisindeki Friglerin dini merkezi olan Yazılıkaya’da birleşerek Ankara’nın Polatlı ilçesinde bulunan Friglerin siyasi başkenti Gordion’a (Yassıhöyük) kadar uzanmaktadır.

Büyükşehir yasasından sonra Eskişehir, Büyükşehire dönüştüğü için, Eskişehir İl Özel İdaresi kapatıldı. Birliğimizde şu an itibariyle aktif olarak Eskişehir bulunmuyor, ancak Eskişehir Büyükşehir Belediye Meclisinin alacağı kararla, FRİGKÜM birliğimize üyeliğinin devamını biz diliyoruz. Bu bölgenin varlığını üç il olarak yürütmenin değerini ve önemini buradan tekrar hatırlatmak istiyorum. İnşallah Eskişehir’de bizimle beraber aktif olarak yolculuğumuza devam eder.

Frig Vadisi Bisiklet Yarışmaları; FRİGKÜM Birliğimiz tarafından; 30-31 Ekim 2010 ve 16-17 Haziran 2012 tarihlerinde, 2 kez bisiklet yarışı organizasyonu gerçekleştirilmiştir. Fotoğraf Yarışması; FRİGKÜM Birliğimizce 2010 – 2011 ve 2013 tarihlerinde 3 kez fotoğraf yarışması tertiplenmiştir.

Tarihin Merkezinde Frig Vadisinde Projesi; Proje kapsamında Zafer Kalkınma Ajansı çalışma alanına giren sınırlar içerisindeki her ilde 4’er köyde muhtarlıklara ait konakların, küçük tamir ve onarımları yaptırılarak, tefrişat malzemeleri alınmış olup, Frig Vadisine gelen küçük grupların dinlenebileceği ve kalabilecekleri şekilde hizmete sunulmuştur. Gelen misafir ve turistleri, Frig Evi olarak adlandırdığımız bu köy konaklarında ağırlayıp konaklama imkanı sağlanmıştır.

Frig Vadisi Yollarının Yenilenme Projesi; Vadide yer alan bazı yollarımızın asfalt kaplama işlerinde kullanılmak üzere FRİGKÜM Birliğimizce hazırlanan ödenek talep dosyası Kültür ve Turizm Bakanlığına gönderilmiş ve Bakanlıkça tahsis edilen 500.000 TL ödenek Frig Vadisi yollarının onarımında kullanılacaktır.

Frig Vadisini tanıtmak amacıyla düzenlenen festivallerde kullanılmak üzere seyyar kabinli Bay-Bayan tuvaletler alındı. Frig Vadisini gezmeye gelen yerli ve yabancı turistlere yardımcı olmak üzere yön haritası ve bilgi broşürleri hazırlandı. Ayrıca Frig vadisinin manzarasına odaklanarak ve yürüyüş keyfini çıkartmak isteyenlere, Frig rotasının GPS (mobil uygulama) yazılımı ihalesi yapılmıştır. Bu program sayesinde Frig yolu üstünde bulunan tarihi ve doğal güzellikleri içeren bilgileri akıllı telefonlara, tabletlere indirerek bütün ihtiyaç lojistik bilgilerine (konaklama, kamp alanı ve çeşme vs) anlık ulaşabileceklerdir.

Proje kapsamında Frig Vadisinin tanınırlığının artırılması için İzmir Travel Turkey, EMİTT İstanbul ve Bursa 1. Anadolu Günleri fuarlarında, ayrıca İzmir, Antalya, Ankara ve İstanbul illerinde faaliyet gösteren turizm seyahat acenta sahiplerini ve çeşitli dağcılık dernek üyelerini Mart ayı içersinde 2 gün Frig Vadisini gezdirerek Frig Vadisinin tanıtımı yapılmıştır. Bugün bile Türkiye Fotoğrafçılar Derneği üyeleri Frig Vadisinde gezi ve fotoğraf çekimi yapmaktadırlar.

Bugün bölgede yaşayan insanımızın en büyük beklentisi bu bölgeye gelen misafirlerimizin konaklaması, zamanının büyük bir kısmını burada geçirmesidir. Ve bu turizm hareketinden de istifade edilmesidir. İnşallah da bugünlerde çok uzak değil. Yapılan bu çalışmalarla beraber burada yaşayan insanlarımızın turizmden hakettiği payı alacağını düşünüyorum. Bu bölgenin dünyanın öbür ucuna varıncaya kadar tanıtılması gerekiyor. Çünkü burada değerlerin aslında Kapadokya’dan çok fazla farkı yok. Ama bugün Kapadokya dünyanın dört bir tarafında pazarlayabildiğimiz, ülkemiz açısından bugün nereye giderseniz gidin Kapadokya’nın tanınırlılığı ve bilinirliği sağlanmış ender turizm bölgelerimizden bir tanesidir. İnşallah 2.Kapadokya olarak da Frig Vadisinin canlanacağını, bu bakir alanın kısa süre içerisinde hak ettiği değeri bulacağını ümit ediyorum.

Katılımızdan dolayı başta üniversitelerimizde okuyan genç arkadaşlarıma, bu fırsatı bize veren Sayın Rektörlerimize, bu organizasyonu gerçekleştiren, emek veren tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Hepinize hayırlı günler diliyorum. İnşallah seneye başka bir bölgemizde, başka bir Frig Bölgesinde buluşmak ümidiyle hepinize saygılar, sevgiler sunuyorum “dedi.

Birlik Başkanı ve Kütahya Valisi Sayın Şerif Yılmaz’ın konuşmalarının ardından Program, Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliği tarafından yapılan yemek ikramı, Pan Flüt sanatçısı Aydın Yavaş ve ekibi tarafından verilen konserle devam etti.

Daha sonra Pan Flüt sanatçısı Aydın Yavaş ile Eskişehir, Afyonkarahisar ve Dumlupınar Üniversitelerinden etkinliğe katılan öğrencilere Birlik Başkanı ve Kütahya Valisi Sayın Şerif Yılmaz tarafından hediye takdim edildi.

Frig Vadisi tanıtım ve kültür turu etkinliğine Birlik Başkanı ve Kütahya Valisi Sayın Şerif Yılmaz ve eşi Hilal Yılmaz, Afyonkarahisar Vali Vekili Akgün Corav ve eşi, Kütahya Belediye Başkanı Sayın Kamil Saraçoğlu, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Remzi Gören, AfyonKarahisar Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Mustafa Solak, Frigküm Birliği Yönetim Kurulu Üyeleri, Daire Müdürleri, Köy Muhtarları, STK Temsilcileri, Üniversite öğrencileri ve vatandaşlar katıldılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir